Možná jste zaregistrovali, že se od konce minulého roku výrazně změnily podmínky pro poskytování hypoték. Jak to na trhu s nemovitostmi funguje nyní, na co se máme připravit a jaké máme možnosti, toužíme-li po novém bydlení? O těchto tématech jsme si povídali s Davidem Vojáčkem, naším expertem NEO FINANCES na trh s nemovitostmi.

Takzvaně stoprocentní hypotéku, tedy hypotéku bez vlastních úspor již není možné získat. Banky nyní poskytují hypotéky pouze klientům, kteří mají určitou část peněz z ceny nemovitosti již naspořenou,“ vysvětluje náš expert David Vojáček.

Aktuálně je možné získat výši hypotéky u vybraných bank i na 90 % ceny nemovitosti, zde ale bývá pro klienta vyšší úroková sazba. Standardně je limit výše hypotéky dokonce ještě nižší, a to pouze 80 %. V praxi to znamená, že chcete-li například koupit nemovitost za cenu 2 000 000 Kč, banka Vám poskytne hypotéku pouze v případě, že prokážete vlastní naspořenou částku v minimální výši 200 000 Kč. Navíc musíte počítat s dalšími 4 %, což je daň z nabytí nemovitosti. Na dvoumilionovou hypotéku si tedy připravte alespoň 280 000 Kč.

Chci hypotéku, ale nemám naspořeno. Co teď?

Možná jste narazili na nabídku developera, který nabízí možnost řešit bydlení formou postupného splácení nájmu a po určené době se stát vlastníkem nemovitosti. Za ideálních podmínek, tedy řádného splácení po dobu např. 30 let, se stáváte vlastníkem nemovitosti. Velkým úskalím ale je, že při zvolení této možnosti se klient stává vlastníkem nemovitosti až ve chvíli, kdy řádně dodržel podmínky a splatil všechny splátky.

„Má-li klient smlouvu na 30 let a po 25 letech řádného placení se dostane do potíží a nemá možnost splácet včas, o nemovitost přijde i přesto, že zaplatil více než dvě třetiny z ceny nemovitosti,“ upozorňuje David Vojáček, expert NEO FINANCES na trh s nemovitostmi. Jako další nevýhoda tohoto řešení může být vnímána i inflační doložka. To znamená, že nájem platí klient každý rok vyšší než v předchozím roce. Před podpisem takové smlouvy proto doporučujeme být velmi opatrní a důkladně znát její podmínky, ideálně konzultovat s právním zástupcem.

Nechceme-li slevit ze svých nároků a vzdát se představy vysněného domu, je důležité mít přesné informace. Dobrou zprávou je, že cesty, jak získat požadovanou částku ve výši 100 % (a dokonce vyšší) i bez vlastní rezervy existují. Vždy je potřeba ale zvolit vhodnou kombinaci a ta je pro každého klienta velmi individuální.

Rádi Vám poradíme, přijďte se k nám přesvědčit osobně. Přihlaste se na náš seminář Nemovitosti a získejte více informací.