Čeká Vás letos ještě dovolená?

Nezapomínejte na cestovní pojištění, stojí pár korun, ale v případě problému Vám může ušetřit pořádnou dávku zbytečných nervů a peněz.
Na co bychom si měli dát pozor a proč cestovní pojištění uzavírat?
Náklady na lékařské ošetření jsou ve většině zemí velmi vysoké. Autonehody jsou bohužel na cestách na dovolenou na denním pořádku, pokud například na cestě do Chorvatska způsobíte nehodu, kdy kromě vlastního auta poškodíte i svodidla a Váš zdravotní stav si bude vyžadovat převoz do nemocnice a následný pobyt v ní (stačí 3 až 4 dny), můžou se náklady v celkové výši pohybovat někde kolem jednoho milionu korun. Pokud nemáte pojištění, jde celá částka za Vámi a standardní životní pojištění tyto náklady na nenadále situace v zahraničí většinou nepokryje.
Čím se liší nabídky cestovního pojištění u jednotlivých pojišťoven?
První co Vás zaujme je rozdíl v ceně, zde je ale velmi důležité, že celková cena se odvíjí od nastavených limitů. Doporučuji k vůli stokorunovému rozdílu nedělat kompromisy. Můžete si sjednat i pojištění, kde jsou neomezené limity a například i služby tlumočníka. Pokud se něco stane, je takto nastavené cestovní pojištění pro rodinu k nezaplacení.
Je něco, co cestovní pojištění nekryje a nevíme o tom?
Pokud na dovolenou vyrážíte vlastním vozem a stane se Vám, že Vám například na benzínce auto vykradou a odcizí zavazadla, vztahuje se toto na pojištění auta, nikoliv na cestovní pojištění. Velký pozor také při problémy se zuby, ty jsou u pojišťoven ve výlukách a budou Vám plnit pouze základní ošetření v urgentních případech a všichni víme, že ceny za opravu zubů a další lékařské zákroky spojené se zuby jsou mnohdy astronomické. Vždy je dobré se podívat do výluk pojišťovny, kterou jste si pro pojištění vybrali.
Co aktivní dovolená, kde se chystám sportovat?
Vyjížďka na kole, nebo výlet do hor je v pořádku. V případě, že plánujete adrenalinovou dovolenou, je dobré rizikové sporty připojistit. Pokud si například půjčíte vodní nebo sněžný skútr na jednu vyjížďku a něco se stane, neměl by s plněním nastat problém, v případě, že se Vám nepodaří způsobit škodu ještě někomu dalšímu. Jiné už to ale je, pokud budete na dovolené pravidelně na skútru vyrážet na moře nebo do hor, vydáte-li se na jachtu, nebo se rozhodnete s pomocí profesionálního vybavení potápět, či šplhat na nejbližší vrchol.
Co cestovní pojištění dětí?
Děti vždy pojišťujeme zvlášť, bez ohledu na jejich věk, dnes už se CP dává na rodné číslo, takže zde by neměl být problém.
Bude pojišťovna plnit v případě, že mi letecká společnost ztratí kufry?
Základní částku ano, pokud ale vezete drahou elektroniku (notebook, kameru nebo dnes populární drony na natáčení zážitků z dovolené apod) je dobré si toto připojistit.
Měl bych řešit CP i v případě, že vyrážím na dovolenou v České republice?
Pokud máte sjednané životní pojištění, není to nutné, v opačném případě doporučuji.
Vyrážím-li pravidelně za hranice ČR i pracovně, jak mám CP řešit?
Pojišťovny nabízí celoroční balíčky pro lidi, kteří pracovně opouštějí ČR častěji. Byť by se to mělo týkat jen Slovenska a zemí, které jsou hned za našimi hranicemi, opět je dobré na na CP myslet.
Měli bychom si dát pozor ještě na něco dalšího?
Pokud vyrážíte na dovolenou například s motorkou nebo člunem, vždy myslete i na pojištění těchto věcí. Nezapomínejte na vysoké limity v rámci odpovědnosti, protože jak už jsem uváděla na začátku, náklady na způsobené škody jsou velmi vysoké. Ceny cestovního pojištění se pohybují v řádu stokorun a zde opravdu doporučuji nešetřit.
Na závěr mi nezbývá než popřát krásnou a bezproblémovou dovolenou všem, kteří se ještě letos chystají někam vyrazit.
Odpovídala paní Jana Redková, majetková a hypoteční specialistka NEO FINANCES

#jsmeneofinances