Výhodná koupě, nebo zklamání?

Od 3.12. si můžete zakoupit nové státní dluhopisy. Mají připomínat sté výročí republiky a dle toho také nesou svůj název. O tom, zda je výhodné je zakoupit, nebo od nich dát ruce pryč, dnes s naším manažerem obchodního týmu, panem Jiřím Gaskou.

Dluhopisy, které stát od příštího pondělí lidem nabídne, mají splatnost 6 let a aby Vám alespoň něco málo vydělaly, je nutné je držet po celou dobu. Vzhledem k názvu Dluhopis Republiky a faktu, že jsou vydávány ke stému výročí jejího vzniku, je zde šance, že zaujmou nejen konzervativní klienty, ale také “hrdé” Čechy, případně ty, kteří si oblíbili využívat stavební spoření a jsou tak zvyklí na šestiletou splatnost. Vzhledem k tomu, že tyto dluhopisy vydává stát, je zde velmi malé riziko, že by se lidé zpět ke svým pěnezům nedostali.
Tím, ale dle mého názoru vše zajímavé končí…
Průměrná úroková sazba bude 2,07 % a bude úročeno postupně, rostoucí sazbou od 0,5 % v prvním roce až po 4,5 % v roce šestém. Výnos z dluhopisu nebude vyplácen, ale bude jednou ročně reinvestován. Tedy připočítán zpět do tohoto dluhopisu. Navíc pozor, o čem se již tolik nemluví, je fakt, že tyto již tak malé výnosy budou navíc zdaněny 15 %. V minulosti se u těchto dluhopisů daň neplatila.
Dalším faktorem, který velmi negativně ovlivní výnos je inflace. Po odečtení daně a předpokládané výše inflace se dá říci, že čistý výnos z těchto dluhopisů mnoho parády nenadělá. Zakoupíte-li dluhopisy například za 10 000 Kč, po šesti letech Vám při nejlepší možné prognóze vydělají zhruba méně než tisícikorunu.
Na trhu dnes rozhodně existují mnohem zajímavější formy investic i pro velmi konzervativní klienty. Pokud Vás možnost investování zajímá, doporučuji navštívit náše vzdělávací semináře. S ucelenými informacemi si můžete udělat vlastní obrázek sami a lépe se tak rozhodnout, kam své peníze investovat. Já se na Vás budu těšit osobně a můžeme si popovídat nejen o státních dluhopisech.

Jiří Gaska působí jako manažer obchodního týmu, je členem obchodní rady naší společnosti a aktivním lektorem Úvodního vzdělávacího semináře a přednášky Prezentace.

#jsmeneofinances