Vláda vedená Petrem Fialou chce do konce roku 2023 předložit „skutečnou důchodovou reformu s cílem nastavení stabilního systému férových důchodů“. Ministr Marian Jurečka oznámil, že na ministerstvu práce a sociálních věcí se příští týden poprvé sejde nový poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu.

„Chceme maximálně podpořit odpovědnost samotných lidí za své stáří, a to už i včetně dnešní mladé generace,“, říká Jurečka.

„Cílem reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby každý měl jasnou představu o tom, kolik bude přispívat, a kolik bude čerpat. Chceme maximálně podpořit odpovědnost samotných lidí za své stáří, a to už i včetně dnešní mladé generace. S tím souvisí i aktivnější spoření na důchod a výraznější ocenění za počet vychovaných dětí,“ dodává Jurečka.

Je jasné, že spoléhat se na to, že se o nás ve stáří postará stát je čistý hazard a lhaní si do vlastní kapsy. Důchodový věk by měl být klidným a zejména důstojným obdobím života. Pokud to tak má ale skutečně být, je třeba spoléhat se hlavně na sebe.

Vhodnou strategií, jak v podzimu života netřít bídu s nouzí je zajímat se o doplňkové penzijní spoření. Státní příspěvek 2 760 Kč ročně a maximální úspora na dani 3 600 Kč vám zajistí každý rok navíc až 6 360 Kč. Možnost příspěvku zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně na jednoho zaměstnance je pro mnoho Čechů velmi atraktivní. Příspěvek zaměstnavatele nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění. Úspora pro zaměstnance oproti přímému zvýšení mzdy činí 11 % z příspěvku zaměstnavatele.

Volba výběru vlastní strategie a možnost čerpat předdůchod již 5 let před dovršením státem stanoveného termínu důchodového věku jsou dalšími důvody, proč je tento produkt u Čechů stále oblíbenější. V prvním čtvrtletí letošního roku se penzijní spoření umístilo na 3. místě hned za spořením do drahých kovů a stavebním spořením.

Zatímco v minulých letech jasně vedoucí „stavebko“ dnes ztrácí na oblibě, penzijní spoření oproti minulému roku posílilo o pět procentních bodů.

Chcete-li zajistit dobrou penzi nejen sobě, ale hledáte také cestu, jak vašim dětem umožnit snadnější vstup do života, využijte svoji NEO licenci a služeb našich profesionálů. Spořit se státním příspěvkem můžete už od 300 Kč měsíčně.

Spojte se s námi a buďte silnější.

#StrongerTogether

#jsmeneofinances