Poradíme, co dál.

První a největší byla zatím Bohemia Energy, dnes už vám elektřinu a plyn nedodají také firmy Kolibřík a A-Plus. O všechny odběratele těchto společností se nyní postarají takzvaní dodavatelé poslední instance. Ti se mohou v závislosti na dominanci v různých regionech lišit. “Odběratelům, zejména u plynu, se vyplatí chvíli počkat a ne hned běžet za dodavatelem poslední instance,” řekl v rozhovoru pro Radiožurnál, Vladimír Štěpán, expert na energie a jednatel společnosti ENAS.

Pokud váš dodavatel energie fakticky ukončí činnost v důsledku neschopnosti finančně zajistit dodávku svým zákazníkům, nastupuje místo něj dodavatel poslední instance. Ten má povinnost vás okamžitě informovat o zahájení dodávek elektřiny a plynu, cenách a podmínkách dodávek.

Kdo je váš dodavatel poslední instance?

Co můžeme očekávat?

Obchodníků, kteří stejně jako Bohemia Energy, Kolibřík a A-plus, využívají obdobný systém nákupu energií (takzvané nákupy denně), jsou na našem trhu desítky. Dá se očekávat, že i oni se v brzké době dostanou do potíží, které nemusejí nutně končit krachem, ale velmi pravděpodobné je, že převedou portfolio svých odběratelů na jiného dodavatele, se kterým se dohodnou jeho odběratelé.

Někteří analytici odhadují, že letošní zimu nepřežije až čtvrtina tuzemských dodavatelů energií v oblasti elektřiny. Zde se dá očekávat další snížení zdrojů z důvodu rušení jaderných a zavírání uhelných elektráren. U plynu naopak někteří odhadují stagnaci cen, možná i pozitivní výhled, kdy by ceny mohly klesat.

Pokud se počet dodavatelů výrazně zredukuje, vlivem samozřejmě bude posílení dominance firem, které se nyní stávají dodavateli poslední instance. Na našem trhu bude stále dostatek dodavatelů (řádově desítky), jelikož někteří menší i střední dodavatelé mají víceleté kontrakty a ne všichni nakupují na denní bázi. 

Pokud jste automaticky přešli pod dodavatele poslední instance, máte půl roku na to najít si nového dodavatele.  U elektřiny pozor, zde je aktuálně velký problém se zdroji, může se tedy stát, že nějaké dlouhé otálení povede k tomu, že ceny elektřiny budou ještě vyšší. U plynu je situace odlišná, zde si již dnes nejen dodavatelé poslední instance, ale i ti menší a střední, vyjednávají produkty, které budou třeba i s výrazně nižší cenou, než je cena na burze. Zde se tedy vyplatí chvíli počkat. 

Novou smlouvu je třeba s jakýmkoliv dodavatelem uzavřít do šesti měsíců. Máte tedy půl roku na změnu dodavatele bez sankce. Nového dodavatele nevybírejte jen podle ceny, ale i na základě jeho spolehlivosti a referencí.

Zdroje: Energetický regulační úřad (eru.cz), irozhlas.cz 

#jsmeneofinances