Přes 40 % lidí však neví na jakou částku má svoji nemovitost pojištěnou.

Jedním z pozitivních dopadů jinak hrozivé inflace může být nárůst hodnoty vaší nemovitosti. V některých případech se zaradujete také nad nárůstem ceny vašeho vozu. Buďte ale pozorní, vyšší hodnota vašeho majetku by se měla promítnout také do ceny jeho pojištění.

Značná část Čechů má o nastavení svých pojistných smluv jen nízké povědomí. „Přitom by si měli uvědomit, že rostou-li ceny stavebních prací a materiálů, zboží a služeb, logicky by měly růst i pojistné částky, a to u pojištění nemovitostí i domácností. Pojistná částka by vždy měla být dostatečně vysoká, aby stačila na znovupořízení zničené nemovitosti nebo na obnovu postiženého vybavení domácnosti. Pojištění střechy nad hlavou je klíčová věc, na to by měl myslet každý uvážlivý vlastník,“ upozorňuje Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů v jedné z největších českých pojišťoven. 

Nízká pojistná částka je finanční hantýrkou označována jako takzvané podpojištění. Při sjednání pojištění například nemovitosti se počítalo s její určitou hodnotou v té době; ta je dnes zejména kvůli inflaci mnohem vyšší, zatímco pojištění zůstalo v původní výši. Pokud by se tedy přihodilo neštěstí, nejste pojištěni tak jako dříve. Inflace ujídá nejen hodnotu vašich peněz, ale i vašeho pojištění. 

Když je inflace tak vysoko, jak zažíváme dnes, jsou dopady podpojištění mnohem závažnější hned ze dvou důvodů. Nejen kvůli samotnému vyššímu růstu papírové hodnoty pojištěné věci, ale také kvůli tomu, že k navyšování o inflaci obvykle dochází jednou ročně a katastrofa si čas nevybírá. I pokud na vše myslíme a v lednu si každý rok pojistku navýšíme, k pojistné události může dojít v červnu, nebo dokonce v prosinci. Pokud mezitím vzrostly ceny o dvě procenta, bude nás to určitě trápit méně, než když je inflace jako dnes dvouciferná. Ideálně bychom tak měli dokonce hledět vpřed a vždy se mírně přepojistit. 

Jedná se o velký problém, protože stačí například jeden požár a pojišťovna pak vyplatí pouze polovinu hodnoty domu. Většina z nás pak nebude mít na to, aby ho opravila, a bude muset jít do menšího či horšího bydlení. A totéž je u dalších pojištění, jako je například pojistka domácnosti, či dokonce života. 

V době nízké inflace si mohla většina Čechů dovolit luxus na to chvíli nemyslet. Kdyby nám chyběla dvě nebo čtyři procenta z ceny nemovitosti a zbytek pokryla pojistka, ještě by se to dalo zvládnout. V době, kdy je inflace dvouciferná, a zejména ceny nemovitostí letí vzhůru ještě rychleji, je to ale životně důležitý problém.

Využijte svoji NEO licenci a nechte si u našich profesionálů poradit s pojištěním vašeho majetku.

Spojte se s námi a buďte silnější. 

#StrongerTogether

#jsmeneofinances

Zdroj: e15.cz, koop.cz