Jak správně zajistit majetek proti živelným katastrofám?

Budíte se v noci strachem a důvodem nejsou jen hromové rány aktuálních letních bouřek? Události na jižní Moravě bohužel potvrdily, že živelné katastrofy, které jsme dříve znali pouze z apokalyptických filmů, mohou dnes zasáhnout i naše domovy. Neumíme předpovídat počasí, umíme vám ale dát konkrétní tipy a rady, jak zajistit váš majetek tak, abyste v noci mohli klidně spát.

Black,tornado,funnel,and,lightning,over,field,during,thunderstorm

Jak na to?

Přední odbornice na trh zajištění majetku, Ing. Lenka Čondlová, shrnuje současnou situaci u nás. Plnou verzi rozhovoru s Lenkou si můžete pustit v našem krátkém videu. Chcete-li zdarma zkontrolovat naším specialistou vaše smlouvy, na konci článku najdete odkaz k přihlášení. Pro držitele NEO licence jsme navíc připravili online webinář, na kterém vám dáme konkrétní tipy, jak správně nastavit zajištění vašeho majetku.

Jaký je v současnosti stav pojistného trhu v oblasti zajištění majetku?

Češi si vždy více pojišťovali majetek, nežli vlastní zdraví. Tento dlouhodobý trend se stále drží, ale události posledních měsíců ukázaly, že i v oblasti zajištění majetku máme jako Češi velké rezervy.  

V čem je největší úskalí?

Stále hodně nemovitostí není pojištěno. Odhady jednotlivých pojišťoven se různí, ale pohybují se v rozmezí 40 – 60 % nepojištěních staveb a domácností. To je opravdu velké číslo. A velkým problémem je i podpojištěnost smluv, tedy neaktuální pojistné částky, které neodpovídají současné hodnotě nemovitosti. Odhaduje se, že podpojištění se týká až 50 % všech sjednaných majetkových smluv.

Čím je to způsobeno? 

Lidé, pokud si nemovitost už jednou pojistili, tak to považují za vyřízené a k aktualizaci se už většinou časem nevrátí. Podle výzkumu je na trhu až 62 % smluv, které nebyly nikdy aktualizovány a průměrné staří pojistné majetkové smlouvy je kolem 9 let.  A když vezmeme v úvahu, jak za poslední roky vzrostly ceny nemovitostí a jak rostou ceny stavebních prací a materiálu, tak průběžná aktualizace smluv k udržení aktuální pojistné hodnoty nemovitosti je nevyhnutelná. 

Jaký je tedy postup při a po sjednání smlouvy?

Všechno začíná správným sjednáním smlouvy – kromě pojištění samotné hlavní stavby by pojistka měla zahrnovat i pojištění všech vedlejších staveb (např. plot, bazén, samostatně stojící garáž apod.), které dnes mohou dosáhnout pojistných částek i v řádech několika milionů korun, a pro dosažení komplexnosti i pojištění domácnosti a odpovědnosti (občanské a z držby nemovitosti). Otázkou je pak rozsah samotného pojištění – já jsem zastáncem maximální možné pojistné ochrany, aby pojištění bylo komplexní a při pojistné události fungovalo. Po správném nastavení smlouvy by měla být smlouva průběžně aktualizována, doporučení je každé 2 roky. Smlouvu je třeba také aktualizovat při každé větší rekonstrukci anebo zhodnocení vybavení domácnosti.

Každopádně je třeba se o svoji smlouvu zajímat a alespoň v základu jí rozumět. Vědět co platím, proč platím a co v případě pojistné události bude umět. Dle průzkumů až 70 % klientů pojistné podmínky nečte vůbec anebo jen velmi zběžně a své smlouvě nerozumí. 

Máš tušení, proč se lidé nepojišťují?

Tím hlavním argumentem bývá cena – prý je to drahé a pak řada lidí pojišťovnám nedůvěřuje, mají názor, že „Stejně nebudou plnit.“ Když se zaměříme na cenu: je třeba si uvědomit, že si pojišťujeme střechu nad hlavou a když nebudeme mít kde bydlet, bude to pro nás fatální.  A hlavně – dnes si pojišťujeme majetek v řádech několika milionů korun a i když kvalitní pojistka vyjde na několik tisíc, pořád je pojištění nemovitosti levnější než třeba havarijní pojištění auta, které si klienti při koupi nového vozu ochotně sjednávají.

A neplnění pojišťoven? Nejčastější důvod, proč pojišťovny odmítají pojistné plnění je ten, že klienti žádají o to, co ve smlouvě vůbec nemají pojištěno. Příčinou je neznalost smluv. Proto je třeba smlouvu při sjednání kvalitně nastavit a kvalitní nastavení i do budoucna udržovat.

Měly události poslední doby nějaký dopad na přístup lidí k pojištění majetku?

Z mého pohledu určitě ano. Řada lidí to začala řešit. Za své vzala často používaná klišé – co by se mohlo stát, pojištění stejně nevyužiji, pojištění je zbytečné…  Pořád se mi ozývají lidé – ať už stávající anebo noví klienti, kteří chtějí pojištění majetku řešit. Uvědomili si, že pojištění je důležité a ze strany matky přírody může přijít cokoliv. 

Chci zdarma zkontrolovat smlouvy specialistou

Chci se přihlásit na on-line webinář NEObyčejné zajištění majetku

Nemáte NEO licenci a chcete se na NEObyčejné zajištění majetku přihlásit? Navštivte neowebinar.cz a získejte svoji licenci. Nebo nám napište na info@neofi.cz a rádi vám poradíme.

#jsmeneofinances