Že inflace vystřelila do vesmíru rychleji než Starman v sedadle Tesly, jsme se začátkem týdne dočetli z mnoha médií. Co s tím ale můžeme dělat?

  • Jak ovlivňuje rostoucí inflace ceny vašeho majetku a jeho pojištění?
  • Proč vám hrozí neplnění ze strany pojišťovny?  
  • Dá se proti inflaci alespoň částečně bránit? 
  • Proč pasivita znamená dobrovolné pálení vlastních úspor?

Lednová inflace skočila na obří číslo. Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému lednu o téměř 10 % a to je nejvyšší nárůst od roku 1998. Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, označil růst cen za plošný, výrazným vliv na něj mělo zdražení cen energií. Lednová inflace podle jeho názoru potvrzuje, že tuzemská ekonomika bude letos čelit nejvyšší inflaci za posledních 24 let.

Jak inflace ovlivňuje pojištění vašeho majetku?

Všichni víme, že u cen rodinných domů i bytů došlo v posledních letech ke skokovému nárůstu. Vlastníte-li rodinný dům, myslete na to, že je důležité sledovat nikoli jen rostoucí tržní cenu nemovitosti, ale také cenu práce a stavebních materiálů, které raketově narůstají nejen v posledních měsících. Základem každé nemovitosti je její správné zajištění a v drtivé většině případů se dnes velmi liší původní cena nastavená na pojistné smlouvě klienta a aktuální reprodukční cena domu (tedy cena, za kterou by se dal dům nyní znovu postavit). 

Pojišťovny tento nárůst často neřeší a klienta neinformují. Pojistné smlouvy je však třeba aktualizovat a tedy i navýšit cenu nemovitosti, což s sebou nese i nežádoucí vyšší měsíční splátku za pojistku samotnou. Jenže…

Pokud necháte cenu nemovitosti například na poloviční hodnotě její aktuální ceny, což je dnes v mnoha případech reálný stav, v případě pojistné události vám bude pojišťovna krátit plnění klidně i o polovinu kvůli podpojištění. V tomto případě nemá smysl s pojišťovnou jakkoliv diskutovat, protože se nejedná o jejich snahu se z plnění vykroutit, ale poměr výplaty je nastaven přímo ze zákona.

U povinného ručení vašeho vozu je aktivní přístup z vaší strany ještě důležitější. V rámci boje o nové klienty pojišťovny dlouhodobě zvýhodňují právě nově příchozí před těmi stávajícími. Zda je tento business model správně teď nebudeme hodnotit, každopádně je to realita. Sázka na lenost klientů reagovat na zvýšení cen se pojišťovnám obchodně vyplácí. Většina klientů nereaguje vůbec nebo pozdě a platí tak každý rok vyšší a vyšší pojistné, aniž by museli.

Řešení je jednoduché. Máte-li informace, stačí začít konat. Výpověď pojištění vozu ve výročí pojištění auta a následné pojištění u té samé pojišťovny na další roční období vám může ušetřit peníze a zajistit jistou formu ochrany proti inflaci. Stačí tak tedy převzít zodpovědnost do vlastních rukou.

Co s penězi v bance nebo pod polštářem?

Ani zdánlivé bezpečí bankovního účtu nebo tajná skrýš pod 4. schodem vašeho domu neochrání vaše úspory před inflačním zlodějem. Máte-li dnes naspořeno například 100 000 Kč, při předpokladu celoroční inflace ve výši bezmála 10 %, vám každý měsíc doslova shoří pod rukama necelá tisícovka z vašich uspořených financí. I ten nejlepší spořicí účet se zhodnocením lehce přes 3 % je tedy stále nedostatečný. Proto je vhodné využívat spořicí účty jen pro dostupnou finanční rezervu.

Co s tím?

Buďte aktivní. Investujte. Investujte chytře! Rozložte rizika a nikdy nesázejte na jednu kartu. Využijte staletími prověřené pravidlo tří loukotí o kterém vám řekneme vše.

Získejte NEO licenci a s ní jistotu aktuálních informací i prověřených nástrojů, které vám společně s námi ukáží cestu jak se s jistotou chránit proti inflaci alespoň tam, kde je to možné.

#jsmeneofinances

#StrongerTogether