Realitní trh se v loňském roce nesl ve znamení rekordů. Nízká nabídka volných bytů v některých lokalitách, nejvyšší ceny bydlení v moderní historii a enormní zájem o hypotéky. Bude tento vražedný trojboj pokračovat v extrémním tempu i letos, nebo se vývoj konečně zlomí?

Jak to bude s cenami bytů?

Kdo očekával, že rok 2022 obrátí vývoj cen opačným směrem a byty začnou konečně zlevňovat, bude zklamaný. Rychlost, se kterou se ceny bytů draly vzhůru v loňském roce však letos neočekáváme. Odborník na realitní trhy a specialista společnosti NEO FINANCES Reality, pan Michal Vošahlík, říká: „Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB a dražší hypotéky způsobí pokles počtu zájemců o koupi nemovitostí. Lidé začnou vyčkávat a plány na pořízení vysněného domova v mnoha případech přesunou „na lepší časy“. Realitní trh, ve kterém až doposud poptávka hrubě převyšovala nabídku, zpomalí a prudký nárůst cen nemovitostí nevydrží. Jinými slovy, ceny stále porostou, ale už jen pomalým tempem.“

Proč hypotéky letos tolik nepotáhnou?

Obavy z budoucího zdražování a rostoucí inflace. Tyto dva proudové motory, poháněné strachem, vloni dopravily mnoho Čechů až k přepážkám bankovních domů s nápisem „hypotéky zde“. Sjednali jsme si nejvíce hypoték od roku 2016 a celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů se zvýšil o 75 %. Letos však tento proudový letoun zůstane nejspíše zaparkovaný v hangáru. Zásahy ČNB proti inflaci a předpokládaný nárůst úrokových sazeb u bank v průběhu roku, mohou snížit celkový počet sjednaných hypoték až o více než 40 % oproti loňskému rekordnímu roku 2021. Se snížením poptávky po nových hypotékách souvisí také možné problémy pro prodávající. Menší zájem s sebou ponese prodloužení doby prodeje. Majitelé tedy budou muset na vhodného kupce počkat déle, než jsou dnes zvyklí, nebo snížit požadovanou cenu nemovitosti.

Nájmy pro všechny?

Je nabíledni, že ztráta zájmu o hypotéky, zejména u střední třídy, a i pozvolné navyšování cen nemovitostí povedou k tomu, že stále více lidí bude hledat bydlení v nájmu. „Rekordní množství lidí v nájmech, rostoucí ceny energií a inflace, vytvoří tlak na majitele nemovitostí, kteří logicky budou ceny za pronájmy svých bytů a domů zvyšovat. Také návrat zpět do čísel před pandemií Covidu bude znamenat v letošním roce až 20% nárůst cen nájmů.“, říká Michal Vošahlík. 

Ceny pozemků:

S nárůstem cen bytů i domů úzce souvisí také ceny pozemků. Oproti velmi dynamickému skoku v minulých letech bychom se letos však mohli dočkat zpomalení a ceny porostou jen mírně. To však platí pouze u pozemků, které ještě nejsou takzvaně „zasíťované“, jelikož realizace inženýrských sítí a kanalizace je vždy otázka několika měsíců. Pozemky, které jsou kompletně připraveny na stavbu budou letos k mání za mnohem vyšší ceny, než tomu bylo vloni.

Situace ve stavebnictví:

Dopad pandemie na zpoždění dodávek materiálů, vyšší cena komodit i nízká pracovní síla v loňském roce tento obor velmi negativně ovlivnili. Podle odhadů však budou růst ceny stavebnin a práce v tomto odvětví strmě vzhůru i v roce 2022, což se bohužel negativně promítne i do oblasti realitního trhu.

Ochutnejte NEO FINANCES Reality, naši novou dceřinnou společnost holdingu NEO. Využijte benefity a jistoty, které vám nabízí naše NEO licence i při řešení otázek vašeho bydlení.

➡️ Chcete nemovitost prodat?

➡️ Poohlížíte se po novém domově pro vás a vaši rodinu?

Podáme vám pomocnou ruku, poskytneme aktuální informace a vybojujeme pro vás top podmínky u finančních institucí. Zajistíme právní služby i vhodného a férového dodavatele energií do vaší domácnosti. Navíc se postaráme o výhodnou formu financování, která vám sedne. Provize, plynoucí z benefitů NEO licence bude pro vás navíc příjemnou odměnou za vaši iniciativu. Spojte se s námi a buďte silnější. 

#StrongerTogether

#jsmeneofinances