Nová pravidla na sjezdovkách

Na lyže do zahraničí se letos vypraví víc než pětina Čechů. O tom, že mají povinnost zajistit si pojištění pro případ odpovědnosti v drtivé většině nevědí. Omezit letos lyžařskou dovolenou se ani navzdory vysokým cenám Češi nechystají. Z průzkumů vyplývá, že stejně jako v minulých letech, letos vyrazí na zahraniční sjezdovky přes 20 % našinců.

Itálie již na začátku ledna 2022 zavedla povinné pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě. Každý lyžař i snowboardista má mít pro případ policejní kontroly potvrzení o sjednaném pojištění odpovědnosti na sjezdovce přímo u sebe, a to v anglickém jazyce, ideálně vytištěné nebo dostupné v mobilní aplikaci. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta od 100 do 150 Eur a odebrání skipassu.

Novinkou je také výslovný zákaz lyžování a jízdy na snowboardu po požití alkoholu a dalších návykových látek. Dosud šlo “pouze” o přitěžující okolnost, v případě způsobené škody, nově jde přímo o povinnost bez ohledu na následky. Pokuta? Od 250 až do 1 000 Eur.

Návštěvníci italských alpských sjezdovek jsou zvyklí jakékoliv škody vymáhat soudní cestou. U odpovědnostního pojištění tak vždy volte vyšší limity pojistného plnění, protože zejména v případech způsobené újmy na zdraví mohou být odškodnění velmi vysoká. Máte-li pojištění odpovědnosti sjednané v rámci bankovní karty nebo majetkového pojištění, určitě si před zimní dovolenou zkontrolujte výši limitů plnění a pojištění zrevidujte.

Informujte se u nás nebo se rovnou zastavte na některou z našich poboček, rádi vám poradíme.

#StrongerTogether #jsmeneofinances