Nástroj, který nám usnadní život, nebo větší dohled Velkého bratra na naše finance?


Internetové bankovnictví je dnes už běžnou záležitostí, kterou si všichni usnadňujeme placení složenek a běžných nákladů na domácnost. I nedůvěřivé ročníky rodičů generace Y uvítaly úsporu času a upřednostňují pohodlnost internetových plateb před stáním a mučením se v dlouhých frontách na poště nebo v bance. Tyto služby jsou dnes součástí každého bankovního účtu a banka Vám garantuje pomocí ověřovacích sms kódů nebo osobních certifikátů bezpečnost a soukromí.
Začátkem letošního roku na český trh vstoupila novinka, kterou pod zkratkou PSD2 uvedla v život směrnice EU. Hlavní výhodou pro klienty je možnost využívání aplikace otevřeného bankovnictví. Ta má za úkol opět posunout hranice služeb pro spotřebitele na vyšší úroveň. Většina z nás dnes nevyužívá produkty jen jedné banky, ale své účty máme rozdělené ve více institucích a právě otevřené bankovnictví by mělo zlehčit a hlavně zpřehlednit všechny naše finance.
Máte banku a její internetové bankovnictví se Vám zdá nepřehledné a složité? Nefunguje aplikace ve Vašem smartphonu tak, jak byste si představovali? Otevřené bankovnictví dává možnost hráčům na poli „třetích stran“ vstoupit do boje o nové klienty a Vy si tak například můžete zakoupit aplikaci, kterou vytvořil nezávislý vývojář a přes ni spravovat všechny své účty a platby. Další a velkou výhodou je, že směrnice přímo zakazuje účtovat jakékoliv poplatky za platbu kartou. Je však toto otevřené bankovnictví opravdu výhodou?
Evropská směrnice Payment Services Directive 2 má jako svůj přímý cíl vytvoření jednotného platebního trhu prostřednictvím regulace bank, avšak užíváním aplikace umožníte nahlédnutí do Vašich financí třetím stranám a otevřené bankovnictví se tak stává sdíleným. Banky tak jednají se zájemci, kteří mají záměr toto zjednodušení využít i pro svůj vlastní prospěch. Udělíte-li souhlas se sdílením, udělujete tím souhlas i k informacím o Vašich financích. Mohou se k nim takto dostat například mobilní operátoři, dodavatelé energií, velké obchodní řetězce, nebo sázkové společnosti. Dále banky poukazují na Vaše přístupné osobní údaje. Nabízí se i otázka „proč“? Jedná se jim o ochranu našich osobních údajů, nebo o rozšířené možnosti výhodnější nabídky konkurence?
Dobrou zprávou je, že o využívání sdílených informací bude rozhodovat vždy klient dané banky a bude tak mít možnost v případě obav přístup třetím stranám zcela zakázat. Rozhodnutí je na každém z nás. Na druhou stranu je zcela jisté, že sdílená ekonomika je směr, kterým se do budoucna vydáme všichni – ať se nám líbí, nebo ne. Nejen tyto, ale i další otázky řešíme na našich seminářích, na které se můžete přihlásit i Vy!

#jsmeneofinances