O tom, že všeobecně zažité stereotypy mohou mít velmi neblahý dopad na naši peněženku, jsme si povídali s expertem NEO FINANCES na oblast finančního vzdělávání, panem Karlem Drchalem.
„Půjčku na bydlení hledej co nejnižší a na nejkratší možnou dobu! Hypotéka je drahá, jdi raději do nájmu, budeš to mít levnější! Když se něco pokazí, zalepíš to kreditkou!“ Jestli patříte k těm, kteří někdy slyšeli podobné rady, přečtěte si náš nový rozhovor, ve kterém se dozvíte, že bez informací můžeme velmi snadno šlápnout vedle, aniž bychom o tom věděli.

Pokud nemám volné peníze a potřebuji bydlení financovat formou cizích zdrojů, platí, že nejvýhodnější je pro mě co možná nejnižší půjčka na co nejkratší dobu?

To je bohužel chyba, kterou nevědomky dělá velká většina dnešních rodin. Vzhledem k možnostem, které dnes finanční trh nabízí, je možné vlastní finanční prostředky pro potřeby bydlení zhodnotit mnohem vyšší úrokovou sazbou, než za kterou je možné prostředky na bydlení půjčit. Možné zhodnocení je v současné chvíli téměř na trojnásobku úrokové sazby oproti sazbám za hypotéku.

Často se setkáváme s tím, že lidé z důvodu nižší ceny raději volí formu nájmu než pořízení hypotéky. Je to podle Vás správné?

Na první pohled se to tak může zdát. Z mého pohledu jsou to však jen zažité názory z předchozích generací. Když to vezmeme selským rozumem, peníze, které rodina platí za nájem bydlení, jsou pro rodinu nenávratně pryč. Není možné, aby v podzimu svého života rodiny, které platily nájem, získaly svoje peníze zpět a předaly byt další generaci. Hypotéka je dnes nejvíce „gramotnou“ půjčkou s využitím cizích zdrojů. Vzhledem k současné inflaci v porovnání s úrokovou sazbou hypoték to v praxi znamená, že rodina si půjčí peníze na bydlení a ve skutečnosti vrátí méně, než si půjčila. Úroková sazba hypotéky je dnes nižší než inflace.

Je nějaká ideální hranice měsíční platby za hypotéku vzhledem k mému příjmu?

To je velmi individuální otázka. Obecně však platí, že by rodiny měly nejprve, vedle svých výdajů, zaplatit samy sobě. Tento princip vytváření rezervy finančních prostředků objasňujeme v rámci našich vzdělávacích seminářů. Rozhodně ale nedoporučuji nastavovat splátku na maximální hranici, kterou jste schopen takzvaně „utáhnout“. V momentě, kdy se Vám třeba pokazí pračka, se před Vámi může objevit nečekaný problém.

Pokud se něco takového stane, pořád ještě mám možnost využít kreditku nebo rychlý úvěr, toto je přece nejsnadnější cesta?

Ano, to s Vámi souhlasím. Je to nejsnadnější cesta stát se finančně chudým a zatížit rodinný rozpočet úvěrovou pastí. Správná volba je vytvářet paralelně se splácením hypotéky rezervu, která umožní v průběhu splácení hypotéky vytvoření finančního polštáře pro případné nenadálé výdaje v rodinách. V případě, že tato varianta bude pro rodinu jen „pojistkou“ pro případné nenadálé výdaje a rodina nic nebude v průběhu doby splácení hypotéky z vytvářené rezervy čerpat, pak to v konečném důsledku bude VŽDY znamenat doplacení hypotéky v mnohem kratší době, než bylo původně plánováno. Pokud peníze, které rodiny obhospodařují jsou alespoň trošku jejich, pak by bylo dobré svým penězům rozumět.

Tím se opět dostáváme k finanční gramotnosti?

Ano, pro nás je velmi důležité, aby rodiny rozuměly tomu, jak jejich peníze pracují. V podstatě si troufnu říci, že společnost NEO FINANCES tímto supluje činnost našeho státu. Umět totiž pracovat s penězi aktivně nás všechny měl naučit stát už na školách. Teorie a praxe je však zásadní rozdíl. To je důvod, proč vzděláváme zástupce běžných laických rodin. Našim cílem není se o peníze v rodinách starat, nýbrž dát rodinám informace, na základě kterých budou rozumět tomu, jak a kam všechny jejich peníze odcházejí. V tu chvíli se stanou rovnocennými partnery pro většinu finančních domů, které je přestanou tlačit do kouta. V tu chvíli je tu velmi reálná šance, že rodina získává více než je obvyklé a standardní. Přijměte proto pozvání na naše vzdělávací semináře, kde se dozvíte od zkušených lektorů s každodenní praxí a zkušenostmi v oblasti rodinných financí, jaké možnosti s volnými prostředky máte. Já se na Vás budu těšit na našem Vzdělávacím semináři, na semináři Pravidlo tří loukotí a také na semináři Komodity.

#jsmeneofinances