Benjamin Franklin řekl, že „Na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt“. Z úst českých politiků velmi často slýcháváme, že „Lidé si zaslouží jistoty“, což nám v tomto kontextu dává konečně smysl 🙂

Co s daněmi v letošním roce?

Do kdy, kde a jak podat letos daňové přiznání?
Podat daňové přiznání je letos třeba do 3. dubna, což je úterý hned po Velikonočních svátcích. Běžně sice finanční úřady tolerují navíc pětidenní lhůtu pro doručení, doporučuji ale držet se termínu 3. dubna a DP doručit včas. Pokud se do termínů nevejdete, finanční úřad Vám může uložit pokutu až do výše 5 % ze stanovené daně. Daňové přiznání podáte osobně, poštou nebo elektronicky, máte-li datovou schránku a to vždy na finanční úřad, který je v místě vašeho bydliště, či podnikání.

Do kdy musím zaplatit úřadu daň?
Termín pro zaplacení daně je stejný jako termín pro podání, letos tedy 3. dubna. Pokud se s platbou opozdíte, Česká národní banka Vám může účtovat úroky z prodlení.

Čekají nás letos i nějaké příznivé novinky?
Pár jich je, jednou z těch příznivých, že oproti loňskému roku můžete využít odpočet až 24 tisíc Kč na penzijní produkty a stejně vysokou částku na odpočet životního pojištění. Vloni šlo odepsat pouze poloviční částky. Roční daňové zvýhodnění na první dítě je letos 13 404 Kč a na druhé dítě 19 404 Kč.
Výhodou je určitě i možnost odečítání takzvaného „školkovného“. Pokud si platíte školku, můžete si letos odečíst až 11 tisíc Kč. V loňském roce to bylo jen 9 900 Kč. Tady ovšem pozor, odečet může uplatňovat pouze jeden z rodičů. V praxi je pak vždy dobré odečty vhodně kombinovat.

Na otázky odpovídala Kamila Vojáčková, která je členkou správní rady společnosti, působí na pozici ředitelky obchodního týmu a ve finančním businessu se pohybuje již více než 13 let. S Kamilou se můžete setkat na našich seminářích, je aktivní lektorkou hned několika z nich. Doporučujeme navštívit velmi oblíbenou přednášku Investice do nemovitostí nebo si přijďte Kamilu poslechnout na náš Úvodní vzdělávací seminář.

#jsmeneofinances