Policejní kontrola? 😱

Modrá světla ve zpětném zrcátku čas od času zastihnou každého z nás. I když se jedná jen o běžnou silniční kontrolu a máte jistě vše v pořádku 🙂🤫, ruku na srdce, zůstáváte v klidu, když se k vašim dveřím řidiče blíží policista, nebo panicky šmátráte v přihrádkách a hledáte potřebné dokumenty? 

Dobrou zprávou je, že takzvanou zelenou kartu budeme zřejmě v budoucnu moci předložit v elektronické podobě. Tedy na displeji mobilního telefonu, nebo přímo v aplikaci některých pojišťoven. ( např. Allianz, ČSOB nebo Direct)

Doposud policisté vyžadovali potvrzení o zaplacení povinného ručení ve fyzické podobě. Tedy na papíře. V roce 2019 předložil řidič ze Středočeského kraje policistům zelenou kartu pouze v elektronické podobě, za což obdržel pokutu 1 500 Kč. S rozhodnutím se však nehodlal smířit a po sérii odvolání muselo případ rozřešit ministerstvo financí. To rozhodlo ve prospěch řidiče.

Stačí tedy mít zelenou kartu jen v mobilu?

I když je právní názor ministerstva jasný, v praxi se stále můžete setkat s tím, že policisté budou při kontrole vyžadovat papírovou verzi a elektronickou zelenou kartu vám neuznají. Policejní prezidium prozatím celou věc s ministerstvem financí nedotáhlo do konce.

„O tom, jak se toto rozhodnutí promítne do metodických postupů, aktivně jednáme s Policií ČR,“ píše ministerstvo financí. „Ministerstvo jsme oslovili a čekáme na stanovisko. Principiálně Policie ČR nemá žádný problém s digitalizací, nicméně je nutné respektovat platnou legislativu,“ říká mluvčí policejního prezidia David Schön.

Spoléhat se na to, že při předložení elektronické verze pokutu nedostanete, dnes bohužel nemůžete. Pokud byste ji ale dostali a odvolali se, pravděpodobně byste uspěli stejně jako řidič z případu, kterému dalo ministerstvo za pravdu. 

Doufejme tedy, že policie si s ministerstvem celou věc co nejdříve vzájemně ujasní a do budoucna nám bude stačit elektronická verze. 

S naší NEO licencí hravě sjednáte povinné ručení pro vaše přibližovadlo za pár minut a také vám rádi poradíme s výběrem pojišťovny, která v případě plnění nestrčí hlavu do písku.

Zdroj:https://penize.cz.

#jsmeneofinances