Nečekejte příliš dlouho.

Od letošního října nás čekají další změny v oblasti hypoték a jejich refinancování, více o tomto tématu dnes s Kamilou Vojáčkovou.

Od října letošního roku čekají na zájemce o hypotéku další komplikace v podobě omezení České Národní Banky. Zpřísnění se týká nejen nových požadavků na příjem uchazeče, ale také refinancování hypoték. Pokud chcete při refinancování hypotéky navýšit jistinu o více než deset procent nebo o 200 tisíc korun, platí také nové požadavky na příjem. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.
Uvažujete-li o refinancování hypotéky, je podle nás nejvyšší čas. Již nyní si můžete zafixovat úrok u hypoték, kterým zbývají ještě dva roky do výročí fixace.
Aktuální průměrná výše hypotéky v ČR je dle průzkumu, který proběhl letos v květnu 2,14 milionu korun. V roce 2015 byla průměrná výše 1,8 milionu korun, což značí, že Češi se zadlužení formou hypotéky v posledních letech nebojí, půjčují si více peněz a hypotékám se tak daří. Důkazem je i to, že celková výše zadlužení Čechů jen na hypotékách je aktuálně 1,068 bilionu korun, což je zhruba o 90 miliard více, než v minulém roce.
Z různých prognóz můžeme slyšet, že na konci letošního roku zdraží průměrný úrok na 5letou fixaci na hranici 3 %. Otázkou je, jak banky na tuto situaci budou reagovat, protože už v tuto chvíli je patrné, že se novým i stávajícím klientům snaží nabízet zajímavé akce, nebo dokonce úrokovou sazbu snižují. Speciální akce, jako například prodloužení fixace na 15 nebo dokonce 20 let, či snížení úrokové sazby u všech variant fixací, jsou velmi dobrým lákadlem na klienty. Zvolení delší doby fixace je však vždy sázka do loterie. Ze zkušenosti víme, že předpovědi ekonomů se ne vždy shodují s vývojem trhu. Mluví se o tom, že v loňském a předloňském roce byly hypotéky na historickém minimu. Budoucí vývoj můžeme však jen předpokládat. Pokud by mi někdo dnes nabízel zajímavý úrok s fixací na 10 let, byla by tato nabídka pro mě jako pro klienta velmi atraktivní.
Další důležitou věcí, která se vztahuje k očekávaným změnám na trhu je i výše měsíční splátky za hypotéku. Pokud si klient dnes při nízké úrokové sazbě nastaví měsíční splátku „nadoraz“ rodinného rozpočtu a za pět let se úrokové sazby zvýší, může být toto zvýšení pro rodinu likvidační. Je tedy dobré s touto situací do budoucna počítat i když hypotéku uzavíráte dnes.
Obraťte se na nás v případě zájmu o hypotéku, nebo její refinancování, rádi Vám poradíme. Po kliknutí na tlačítko níže si můžete spočítat výši měsíční splátky v naší hypoteční kalkulačce.

Kamila Vojáčková, členka správní rady společnosti a ředitelka obchodního týmu.

#jsmeneofinances